Pellet drzewny uznaje się za jedno z najbardziej ekologicznych paliw wykorzystywanych do ogrzewania domów. Produkowane głównie z trocin i innych odpadów przemysłu drzewnego paliwo zaliczane jest do tzw. biomasy, czyli paliw pochodzenia naturalnego. Obecnie ze względu na poszukiwania alternatywnych sposobów ogrzewania, które nie generują znacznej ilości spalin i nie przyczyniają się do destrukcji środowiska, pellet drzewny staje się coraz popularniejszy. Mianowicie spełnia on wszystkie wymagania stawiane w ramach Ecoprojektu, którego głównym celem jest redukcja emisji zanieczyszczeń. Jakie inne zalety poza ekologią wyróżniają ten rodzaj paliwa? Sprawdźmy, czy warto zainwestować w tę formę ogrzewania.
Poza czystością spalania, która ma kluczowe znaczenie dla środowiska, warto również wspomnieć o czystości i komforcie użytkowania. Pellet drzewny spala się bardzo dokładnie, w wyniku czego powstają jedynie nieznaczne ilości popiołu. Nie trzeba zatem tak często, jak np. w przypadku kotłów na ekogroszek czyścić komory z popiołem. Ponadto pellet drzewny nie pyli, dzięki czemu łatwiej utrzymać porządek w kotłowni. Dokładnie sprasowane paliwo nie zajmuje też zbyt wiele miejsca i ułatwia transport. Co więcej, osoby, które zdecydują się na piece na pellet, nie muszą nieustannie kontrolować procesu spalania. Mianowicie poza uzupełnianiem opału korzystanie z tej formy ogrzewania jest praktycznie bezobsługowe.
Pellet drzewny to paliwo o wysokiej kaloryczności. Wartość ta wynosi ok. 18-19 MJ/kg. Niewątpliwą zaletą wykorzystywania go do ogrzewania domów i innych budynków jest również jego cena. Na rynku paliwo to można kupić stosunkowo tanio. Co istotne, koszty ogrzewania pelletem są niskie w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania zwłaszcza np. z ogrzewaniem gazowym. Na znaczną oszczędność wpływa również wydajność pelletu. Zdecydowanie bardziej kosztowna jest jednak sama instalacja kotłów na pellet, która wymieniana jest jako jedna z wad tej formy ogrzewania. Niemniej warto pamiętać o tym, że w związku z licznymi ekologicznymi projektami takimi jak np. Czyste Powietrze można ubiegać się o dofinansowanie, które w dużym stopniu pokryje koszty instalacji pieca na pellet drzewny.