Wybór odpowiedniego rodzaju opału to poważna decyzja. Zależy od niej zarówno to, jak dużo ciepła będzie można uzyskiwać, jak i również to, jakie w związku z tym będzie trzeba ponosić koszty eksploatacji. Poza tymi czynnikami rodzaj opału wpływa też na komfort obsługi systemu grzewczego oraz łatwość utrzymania porządku w kotłowniach. Ponadto wiąże się także z ilością emitowanych spalin oraz zanieczyszczeń, które w destrukcyjny sposób wpływają na środowisko. Zwrot ku ekologii, a także możliwość korzystania z rządowych dofinansowań sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na systemy ogrzewania zasilane pelletem lub brykietem. Zastanawiasz się, czym różnią się te materiały? Poniżej przedstawiamy podobieństwa i różnice.
Brykiet i pellet zalicza się do tzw. biomasy, czyli materiału opałowego, który jest pochodną różnych odpadów, w głównej mierze pochodzenia roślinnego. Do produkcji biomasy używa się odpadów komunalnych i przemysłowych, w tym szczególnie drewnianych trocin, zrębek czy torfu. Coraz częściej wykorzystuje się też materiały, które powstają przy produkcji rolnej. Są to np. pestki owoców, łupiny, a także słoma czy ziarna zbóż. Brykiet produkuje się z trocin, torfu oraz słomy. Ze sprasowanych odpadów drzewnych również powstaje pellet, jednakże w tym przypadku główną składową tego materiału są trociny i wióry. W ofercie naszej firmy Neopellet znaleźć można pellet produkowany wyłącznie z odpylonych trocin stolarskich.
Technologia produkcji pelletu i brykietu jest podobna. Materiał energetyczny jest rozdrabniany, po czym łączony ze sobą pod dużym ciśnieniem. W niektórych przypadkach mogą być w tym procesie wykorzystywane dodatkowe lepiszcza zwiększające spoistość formowanego materiału. Powstały surowiec następnie się pakuje i w takiej formie sprzedaje. I choć pellet i brykiet produkuje się z podobnych materiałów, różnice da się zauważyć m.in. w ich wyglądzie. Pellet występuje w formie granulatu w kształcie walca, którego średnica zwykle nie przekracza około 6 – 8 mm. Brykiet natomiast może być większy i formowany zarówno w wydłużone, sześcienne kostki, jak i walce.
Podobieństwo tych dwóch materiałów opałowych dotyczy również ich kaloryczności. Wartość opałowa pelletu mieści się w przedziale od 16,5 do 19 MJ/kg, w przypadku brykietu z kolei wynosi od 16,5 do 18 MJ/kg. Oba materiały mają też większą gęstość niż drewno, a przy okazji dużo mniejszą objętość, co wpływa na ich wysoką wydajność. Ponadto są też suche, a ich niska wilgotność wpływa na łatwość rozpalania. Co więcej, wykorzystywanie tych ekologicznych paliw pozwala utrzymywać porządek w kotłowniach. Zarówno podczas spalania brykietu, jak i pelletu w przeciwieństwie do węgla nie wytwarza się dużych ilości popiołu. Poza tym w obu przypadkach lekkość materiału ułatwia transport i przechowywanie.
Poza różnicami dotyczącymi kształtu i wielkości pellet od brykietu odróżnia też cena. Różnica ta jest jednak nieznaczna, niemniej brykiet można kupić taniej. Warto przy tym pamiętać, że w obu przypadkach cena za tonę uzależniona jest od jakości opału oraz producenta. Zdarza się tak, że gorszej jakości materiał w przeliczeniu na 1000 kg może być nawet o 200 złotych droższy od tego samego materiału, który ma wyższą kaloryczność i produkowany jest z najwyższej jakości składowych. Co więcej, oba materiały można kupować zarówno na tony, jak i w kilkunastokilogramowych paczkach.
O tym, który rodzaj opału warto wybrać, decydują indywidualne preferencje inwestorów oraz konstrukcje posiadanych przez nich kotłów. Nowoczesne kotły z podajnikami są przeznaczone do używania pelletu. Brykietu można natomiast używać m.in. w kominku z płaszczem wodnym, w kotłach zasypowych przeznaczonych do opalania drewnem albo urządzeniach specjalnie przeznaczonych do spalania brykietów. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze. Jedno jest jednak pewne, zarówno brykiet, jak i pellet to obecnie jedne z najlepszych substytutów paliw kopalnych.