Coraz chętniej wybieramy ekologiczne i ekonomiczne sposoby ogrzewania domów i mieszkań. Jednym z dostępnych rozwiązań i wygodną alternatywą dla tradycyjnego drewna opałowego jest pellet. To rodzaj czystego paliwa, które pomaga nie tylko ograniczyć nakłady pracy związane z przygotowaniem opału. To także sposób na oszczędności i ochronę środowiska naturalnego. Wyjaśniamy, czym jest pellet i jakie są jego rodzaje.
Pellet to poddane odpowiedniej obróbce, czyli rozdrobnieniu i sprasowaniu, odpady drzewne. Powstaje on z trocin, zrębków lub wiór drzewnych i ma postać granulatu. Proces produkcji pelletu pozwala zagospodarować odpadki drzewne, które cechują się równie wysoką wartością opałową, jak drewno do kotłów grzewczych i kominków. Dzięki temu paliwo to zaliczane jest do ekologicznych i odnawialnych źródeł energii.
Pellet to paliwo opałowe o wysokiej kaloryczności, które znacząco przewyższa drewno opałowe. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze – pellet drzewny cechuje się niską wilgotnością i nie musi być poddawany sezonowaniu. Po drugie – po spaleniu pelletu nie pozostają duże ilości popiołu. Co więcej, popiół z kotłów i kominków na pellet może zostać bezpiecznie wykorzystany jako nawóz naturalny np. w ogrodzie, bo cechuje się doskonałym składem mineralnym. Po trzecie – pellet jest znacznie tańszym paliwem opałowym, co sprawia, że obniża koszty związane z ogrzewaniem. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż nie wymaga on znacznych nakładów pracy oraz nie sprawia problemów podczas przechowywania.
Pellet, który staje się coraz bardziej popularnym opałem, dostępny jest w kilku rodzajach. Różni się on zarówno pod względem materiału, z którego powstał, jak i pod względem wielkości. W celach opałowych stosuje się najczęściej pellet drzewny, jednak na rynku dostępny jest także pellet m.in. z biomasy. Pellet drzewny powstaje z odpadów drzewnych drzew liściastych oraz drzew iglastych. Wyróżniamy np. pellet dębowy oraz pellet sosnowy, który cechuje się bardzo dobrymi parametrami. To paliwo opałowe różni się także pod względem wielkości, na którą składają się średnica i długość granulek.