Wybór metody ogrzewania budynku ma znaczenie nie tylko dla kosztów zakupu kotła i wydatków na jego późniejszą eksploatację, lecz także ze względu na wymogi, jakie musi spełniać pomieszczenie, które będzie wykorzystywane jako kotłownia. W przypadku podjęcia decyzji o montażu kotła grzewczego na paliwa stałe lista warunków jest dość długa. Sprawdźmy, czym musi się charakteryzować bezpieczne i wygodne pomieszczenie kotłowni.
Jednymi z najważniejszych parametrów pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię w budynku, który będzie ogrzewany przy pomocy paliwa stałego, czyli węgla lub biomasy (drewna, pelletu drzewnego, brykietów albo agropelletu) są jego wymiary. Wysokość pomieszczenia powinna wynosić przynajmniej 2,2 metra. Możliwe jest też umieszczenie kotła w pomieszczeniu o wysokości 1,9 metra, jednak wymaga to zastosowania odpowiednio wydajnej wentylacji.
Znaczenie ma także kubatura kotłowni, która jest ściśle uzależniona od mocy cieplnej kotła. Dla kotłów o niewielkiej mocy, która nie przekracza 10 kW, pomieszczenie musi mieć przynajmniej 30 m3. Oznacza to, że musi ono mieć co najmniej około 13,7 metra kwadratowego przy wysokości 2,2 metra. Dodatkowym warunkiem jest zagwarantowanie od 4 m3 na 1 kW mocy cieplnej kotła oraz dopływu powietrza na poziomie 10 m3 na godzinę.
W pomieszczeniu przeznaczonym na kotłownię podłoga musi być niepalna. Najczęściej stosuje się więc wylewkę betonową lub okładzinę ceramiczną. Trzeba pamiętać, że kocioł musi być usytuowany w sposób umożliwiający jego wygodną obsługę. Należy go ustawić na niepalnym podwyższeniu wysokości 5 centymetrów z rantem z kątowników stalowych. Odległość tylnej części kotła od ściany musi wynosić przynajmniej 0,7 m, z boku musi zostać 1 m, a od przodu wymagane są 2 metry wolnej przestrzeni.
Kotłownia musi również być właściwie wentylowana. Wymagany jest otwór nawiewny o powierzchni od 200 cm2, który będzie umieszczony nie wyżej niż 1 m nad powierzchnią podłogi. Jednocześnie otwór wywiewny musi być umieszczony pod stropem i prowadzić do niepalnego kanału o minimalnych wymiarach 14 na 14 cm.
W przypadku kotłowni w domu jednorodzinnym przepisy nie nakazują montażu drzwi przeciwpożarowych. Jest to jednak element, który może zdecydować o bezpieczeństwie użytkowników i warto się na niego zdecydować. Drzwi ppoż. do kotłowni powinny mieć przynajmniej klasę odporności ogniowej El 60.