Wszystkie urządzenia muszą być odpowiednio podłączone, skonfigurowane i uruchomione. Ta zasada dotyczy również urządzeń do systemów centralnego ogrzewania. Można nawet powiedzieć, że w przypadku instalacji kotłów sytuacja jest nieco bardziej złożona, ponieważ trzeba je podłączyć do kilku różnych instalacji. Zobaczmy, co musi być zrealizowane my móc cieszyć się komfortową pracą takiego urządzenia.
Każdy kocioł centralnego ogrzewania służy do maksymalnie efektywnego pozyskiwania energii z opału i przekazywania jej do wody krążącej w instalacji. Żeby było to możliwe, konieczne są odpowiednie przyłączenia do układu centralnego ogrzewania. Każdy piec może obsługiwać różną ilość tzw. obiegów ciepła, czyli niezależnych od siebie systemów ogrzewania, w których mogą panować nieco inne parametry. Kocioł musi więc być podłączony do każdego z tych obiegów. W ramach całej instalacji mogą być konieczne różne dodatkowe elementy – zawory mieszające, pompy obiegowe czy naczynia wzbiorcze. Jednak rodzaj instalacji jest już wcześniej dobrany do mocy i rodzaju kotła, zatem podczas podłączania chodzi zwykle jedynie o wykonanie szczelnego podłączenia hydraulicznego wody wychodzącej w różnych obiegach i powracającej do kotła.
Kotły CO wykorzystują do swego działania prąd elektryczny. Produkowane obecnie urządzenia są wyposażane w komputery sterujące ich pracą oraz różnego rodzaju czujniki. Montowane są również liczne mechanizmy automatyzacji pracy, m.in. silniki elektryczne uruchamiające podajniki, sterujące pracą dmuchaw lub systemów odpopielania. Prąd jest też niezbędny do wytworzenia iskry i rozpalenia pieca. Wszystkie te obwody muszą być podłączone do odpowiedniego źródła zasilania.
Podczas spalania powstają różnego rodzaju gazy. Spaliny muszą być odprowadzane do systemu kominowego i wyprowadzane na zewnątrz budynku. Kocioł CO musi być więc również podłączony do instalacji kominowej. W tym celu łączy się kocioł z kominem za pomocą odpowiednio dobranego czopucha.
Kotły mogą być wyposażone w różne czujniki zewnętrzne i regulatory pokojowe. Sprawdzają one temperaturę na zewnątrz budynku lub w poszczególnych pomieszczeniach i przesyłają informacje do sterownika kotła. Służą także do ustawiania parametrów pracy urządzenia. Również i te elementy muszą być odpowiednio podłączone do elektroniki kotła.