Kocioł grzewczy to bardzo ważny element wyposażenia każdego domu jednorodzinnego. Dostarcza wodę do systemu centralnego ogrzewania, a także pozwala na przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Wybór odpowiedniego kotła grzewczego do domu ma wpływ na to, jak szybko będziemy pozyskiwać ciepło oraz jakie będziemy w związku z tym ponosić koszty. Dlatego przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, co trzeba wziąć pod uwagę, by nie żałować.
Podstawowym kryterium wyboru kotła jest zawsze jego moc. Producenci podają zawsze, ile energii jest w stanie wytworzyć dane urządzenia. Moc kotła jest bardzo ważnym parametrem. Na jej podstawie można bowiem stwierdzić, do domu, o jakiej powierzchni można zastosować konkretny model pieca. Zły dobór urządzenia pod względem mocy oznacza, że kocioł nie będzie w stanie właściwie ogrzać domu w przypadku urządzenia o zbyt małej mocy. Gdy zaś moc kotła jest zbyt duża w stosunku do powierzchni budynku, urządzenie będzie pracowało, wykorzystując niewielką część swoich możliwości. Ze względu na konstrukcję i sposób działania zwykle oznacza to większe zużycie opału oraz szybsze zużycie samego kotła.
Drugim ważnym kryterium jest rodzaj stosowanego paliwa. Produkowane są kotły na olej opałowy, gaz, paliwa stałe – węgiel, drewno w postaci pelletu oraz inne gatunki biomasy. Rozważając to, jakie paliwo będzie dla nas najlepsze trzeba wziąć pod uwagę koszt użytkowania oraz łatwość obsługi. Kotły na olej i gaz są stosunkowo proste w obsłudze, jednak paliwo do nich jest kosztowne i wymaga specjalnych zbiorników do jego magazynowania. Kotły spalające węgiel są stosunkowo wydajne, jednak ich obsługa bywa kłopotliwa, ponieważ węgiel mocno pyli, a jego przechowywanie jest uciążliwe. Kotły na pellet są bardzo wydajne, pozwalają na dokładne spalenie paliwa i uzyskanie z niego maksymalnej ilości energii. Bardzo wygodna jest również ich obsługa, a samo paliwo jest niekłopotliwe i czyste. Pellet może być kupowany luzem, w workach ułożonych na paletach lub w popularnych „big bagach”. Jego przechowywanie w domowej kotłowni nie rodzi też żadnych problemów.
Trzecim ważnym kryterium obsługi jest wygoda użytkowania kotła. W tej kategorii bezkonkurencyjne są kotły na pellet. Są wyposażone w podajniki opału, które bardzo redukują liczbę niezbędnych wizyt w kotłowni. Ich mocną stroną jest także zaawansowana automatyka, która steruje doborem ilości pelletu i parametrów spalania. Kotły na pellet oferują bardzo dużą wygodę przy bardzo rozsądnych kosztach użytkowania.