Pellet to popularne paliwo opałowe wykorzystywane w odpowiednio przystosowanych do tego piecach. Ceni się go za wysoką kaloryczność, ekologiczny skład, a także niewygórowaną cenę zakupu. Pellet może być z powodzeniem stosowany w domach mieszkalnych, ale też w budynkach przemysłowych, a nawet w elektrowniach. Chociaż niektórzy już od lat korzystają z tej korzystnej formy opału, wciąż wiele osób stojąc przed wyborem pieca lub metody ogrzewania zastanawia się, jak wygląda i czym jest to paliwo ekologicznego pochodzenia.
Przyjęło się, że większość odmian pelletu wygląda w bardzo zbliżony sposób. Najczęściej występuję on w postaci drobnego granulatu o brązowawym zabarwieniu. Jego drobinki przyjmują podłużny i wąski kształt. Wymiary pojedynczej granulki na ogół nie przekraczają 8 mm, a jej długość oscyluje w okolicach 2-3 cm. Charakterystyczny wygląd pelletu wynika z jego procesu produkcyjnego i surowców znajdujących się w jego składzie. Właśnie dlatego może on przybierać różne odcienie brązu, co w głównej mierze ma związek z materiałem zastosowanym do jego produkcji.
Drewniany pellet, na przykład sosnowy, jest wytwarzany przez sprasowanie trocin i poddanie ich kolejnym procesom. Po wykorzystaniu dużego nacisku do kompresji materiału należy go rozdrobnić i wysuszyć. Następnie dokonuje się przesiewu, który ma na celu odseparowanie niepożądanych materiałów spośród trocin. W tym celu wykorzystuje się m.in. sita i magnetyzery, które skutecznie odciągają nawet najmniejsze drobiny. Po tak zrealizowanym oczyszczaniu surowca jest on ponownie rozdrabniany i przekształcany w trociny o wymiarze zbliżonym do 3 mm. Kolejnym ważnym procesem jest ostateczne osuszanie, które ma spowodować osiągnięcie wilgotności na poziomie 8%. Ten etap polega na podgrzewaniu trocin i usuwaniu wody poprzez odparowywanie jej. Tak osuszony produkt mielony jest na jeszcze drobniejszy surowiec. Następnie trafia on do granulatorów, które powodują zagęszczenie materiału i finalnie może on zostać poddany ostatecznemu przekształceniu mechanicznemu. Nadaje mu ono formę drobnego granulatu, który można zaobserwować w paczkach, do których zostanie zapakowany.