Wszystkie rodzaje urządzeń do pozyskiwania energii do ogrzewania mają swoje plusy i minusy. Poszczególne rozwiązania bardzo różnią się swoją użytecznością, komfortem obsługi oraz kosztami eksploatacji i ceną zakupu. Bardzo popularne są kotły na ekogroszek. Urządzenia tego typu wciąż zyskują rosnącą rzeszę zwolenników. Przyjrzyjmy się temu, jakie mają zalety.
Zacznijmy od paliwa, którym są opalane kotły na ekogroszek. Jest to specjalnie przygotowany węgiel kamienny, który został odpowiednio skalibrowany. Oznacza to, że poszczególne bryłki węgla mają wielkość mieszczącą się w przedziale od 5 do 25 mm. Taki rozmiar jest osiągany dzięki przesiewaniu i rozdrabnianiu brył węgla kamiennego. Do produkcji ekogroszku używa się najlepszych gatunków węgla, które charakteryzują się wysoką kalorycznością, czyli zawartością zgromadzonej energii. Mają też niewielką zawartość siarki oraz niską spiekalność.
Największymi plusami kotłów na ekogroszek są możliwość dokładnego spalania węgla w optymalnej temperaturze oraz komfort uzyskiwany dzięki dużej automatyzacji urządzenia. Kotły na ekogroszek zwykle mają bardzo zaawansowane systemy kontroli parametrów spalania oraz niezwykle wydajne palniki retortowe. Ich wielką zaletą jest możliwość wytworzenia wysokiej temperatury i całkowite spalenie węgla i dopalenie powstających gazów. Jest to możliwe dzięki zastosowanym czujnikom oraz sterownikowi kotła, który dobiera potrzebną w danej chwili dawkę węgla oraz ilość nadmuchiwanego do komory spalania powietrza. W połączeniu ze specjalną konstrukcją komory spalania kotła, która pomaga w utrzymaniu optymalnej wysokiej temperatury, ciepło może być uzyskiwane zarówno ze spalania węgla, jak i z uwalnianych w tym procesie gazów. Oznacza to, że kotły na ekogroszek mogą uzyskiwać bardzo wysoką wydajność energetyczną.
Bardzo ważne dla komfortu obsługi jest także to, że kotły tego typu korzystają z zasobników i automatycznych podajników opału. Dzięki temu węgiel może być dosypywany do urządzenia jedynie raz na jakiś czas. Podczas działania sterownik zawiadujący podajnikiem sam dobiera właściwą dawkę paliwa, a użytkownik poza ustawieniem oczekiwanej temperatury musi zadbać jedynie o okresowe wybieranie popiołu.