Brykiet czy pellet? Czym ogrzać dom?

Instalacja kotła
Instalacja kotłów krok po kroku
1 sierpnia 2019
Kryteria wyboru kotła
Jak wybrać odpowiedni kocioł grzewczy do domu jednorodzinnego?
14 sierpnia 2019

Wybór odpowiedniego rodzaju opału to poważna decyzja. Zależy od niej zarówno to, jak dużo ciepła będzie można uzyskiwać, jak i również to, jakie w związku z tym będzie trzeba ponosić koszty eksploatacji. Poza tymi czynnikami rodzaj opału wpływa też na komfort obsługi systemu grzewczego oraz łatwość utrzymania porządku w kotłowniach. Ponadto wiąże się także z ilością emitowanych spalin oraz zanieczyszczeń, które w destrukcyjny sposób wpływają na środowisko. Zwrot ku ekologii, a także możliwość korzystania z rządowych dofinansowań sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na systemy ogrzewania zasilane pelletem lub brykietem. Zastanawiasz się, czym różnią się te materiały? Poniżej przedstawiamy podobieństwa i różnice.

Brykiet i pellet – sposoby na wygodne wykorzystanie biomasy

Brykiet i pellet zalicza się do tzw. biomasy, czyli materiału opałowego, który jest pochodną różnych odpadów, w głównej mierze pochodzenia roślinnego. Do produkcji biomasy używa się odpadów komunalnych i przemysłowych, w tym szczególnie drewnianych trocin, zrębek czy torfu. Coraz częściej wykorzystuje się też materiały, które powstają przy produkcji rolnej. Są to np. pestki owoców, łupiny, a także słoma czy ziarna zbóż. Brykiet produkuje się z trocin, torfu oraz słomy. Ze sprasowanych odpadów drzewnych również powstaje pellet, jednakże w tym przypadku główną składową tego materiału są trociny i wióry. W ofercie naszej firmy Neopellet znaleźć można pellet produkowany wyłącznie z odpylonych trocin stolarskich.

Technologia produkcji pelletu i brykietu jest podobna. Materiał energetyczny jest rozdrabniany, po czym łączony ze sobą pod dużym ciśnieniem. W niektórych przypadkach mogą być w tym procesie wykorzystywane dodatkowe lepiszcza zwiększające spoistość formowanego materiału. Powstały surowiec następnie się pakuje i w takiej formie sprzedaje. I choć pellet i brykiet produkuje się z podobnych materiałów, różnice da się zauważyć m.in. w ich wyglądzie. Pellet występuje w formie granulatu w kształcie walca, którego średnica zwykle nie przekracza około 6 – 8 mm. Brykiet natomiast może być większy i formowany zarówno w wydłużone, sześcienne kostki, jak i walce.

Podobieństwo tych dwóch materiałów opałowych dotyczy również ich kaloryczności. Wartość opałowa pelletu mieści się w przedziale od 16,5 do 19 MJ/kg, w przypadku brykietu z kolei wynosi od 16,5 do 18 MJ/kg. Oba materiały mają też większą gęstość niż drewno,  a przy okazji dużo mniejszą objętość, co wpływa na ich wysoką wydajność. Ponadto są też suche, a ich niska wilgotność wpływa na łatwość rozpalania. Co więcej, wykorzystywanie tych ekologicznych paliw pozwala utrzymywać porządek w kotłowniach. Zarówno podczas spalania brykietu, jak i pelletu w przeciwieństwie do węgla nie wytwarza się dużych ilości popiołu. Poza tym w obu przypadkach lekkość materiału ułatwia transport i przechowywanie.

Kiedy brykiet, a kiedy pellet – różnice w cenie

Poza różnicami dotyczącymi kształtu i wielkości pellet od brykietu odróżnia też cena. Różnica ta jest jednak nieznaczna, niemniej brykiet można kupić taniej. Warto przy tym pamiętać, że w obu przypadkach cena za tonę uzależniona jest od jakości opału oraz producenta. Zdarza się tak, że gorszej jakości materiał w przeliczeniu na 1000 kg może być nawet o 200 złotych droższy od tego samego materiału, który ma wyższą kaloryczność i produkowany jest z najwyższej jakości składowych. Co więcej, oba materiały można kupować zarówno na tony, jak i w kilkunastokilogramowych paczkach.

O tym, który rodzaj opału warto wybrać, decydują indywidualne preferencje inwestorów oraz  konstrukcje posiadanych przez nich kotłów. Nowoczesne kotły z podajnikami są przeznaczone do używania pelletu. Brykietu można natomiast używać m.in. w kominku z płaszczem wodnym, w kotłach zasypowych przeznaczonych do opalania drewnem albo urządzeniach specjalnie przeznaczonych do spalania brykietów. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze. Jedno jest jednak pewne, zarówno brykiet, jak i pellet to obecnie jedne z najlepszych substytutów paliw kopalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *