Brykiet czy pellet? Czym ogrzać dom?

Instalacja kotła
Instalacja kotłów krok po kroku
1 sierpnia 2019
Kryteria wyboru kotła
Jak wybrać odpowiedni kocioł grzewczy do domu jednorodzinnego?
14 sierpnia 2019
Pellet

Wybór odpowiedniego rodzaju opału to poważna decyzja. Zależy od niej zarówno to, jak dużo ciepła będziemy mogli uzyskiwać, jak i to, jakie będziemy w związku z tym ponosić koszty. Poza tymi czynnikami rodzaj opału – czy będzie to np. pellet, brykiet czy węgiel – wpływa również na komfort obsługi systemu grzewczego oraz ilość czynności, które trzeba samodzielnie wykonać.


Brykiet i pellet – sposoby na wygodne wykorzystanie biomasy

Jednymi z nowocześniejszych metod ogrzewania budynków jest wykorzystywanie tzw. biomasy, czyli różnych części roślin. Używa się w tym celu różnych części roślin, odmienne są także metody ich pozyskiwania. Korzystamy zarówno ze specjalnie hodowanego drewna, jak i z pełnowartościowych odpadów powstających przy jego przerobie. Coraz częściej używa się również materiałów, które powstają przy produkcji rolnej. Wykorzystujemy pestki owoców, łupiny, a także słomę oraz ziarna zbóż.

Bezpośrednie wykorzystywanie tych surowców w niezmienionej formie byłoby niezwykle kłopotliwe. Trudno byłoby je magazynować, transportować i używać w kotłach grzewczych. W związku z tym z tego typu materiałów najczęściej wytwarzany jest pellet lub brykiety.

Technologia produkcji pelletu i brykietów jest podobna. Materiał energetyczny jest rozdrabniany, po czym łączony ze sobą pod dużym ciśnieniem. W niektórych przypadkach mogą być w tym procesie wykorzystywane dodatkowe lepiszcza zwiększające spoistość formowanego materiału. Powstały surowiec jest następnie pakowany i w takiej formie gotowy do wykorzystania.

Zarówno brykiet, jak i pellet może być wytwarzany z podobnych materiałów. Największymi różnicami jest wielkość powstających produktów. Pellet to niewielkie wałeczki o średnicy od 6 do 8 mm, brykiet natomiast może być większy i formowany zarówno w wydłużone, sześcienne kostki, jak i walce.


Kiedy brykiet, a kiedy pellet?

O tym, jaki rodzaj opału zastosujemy, decyduje konstrukcja posiadanego przez nas kotła. Nowoczesne kotły z podajnikami są przeznaczone do używania pelletu. Brykietu można natomiast używać m.in. w kominku z płaszczem wodnym, w kotłach zasypowych przeznaczonych do opalania drewnem albo urządzeniach specjalnie przeznaczonych do spalania brykietów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *