Co to jest kocioł kondensacyjny?

Kryteria wyboru kotła
Jak wybrać odpowiedni kocioł grzewczy do domu jednorodzinnego?
14 sierpnia 2019
Montaż kotła grzewczego
Gdzie można zamontować kocioł grzewczy?
28 stycznia 2020

Urządzenia grzewcze mogą wykorzystywać różnego rodzaju paliwa, zarówno kopalne, jak i pozyskiwane z biomasy. Bardzo popularne są kotły na paliwa stałe, czyli takie, które wykorzystują węgiel kamienny lub drewno w postaci pelletu. Liczne grono zwolenników mają również kotły, które spalają gaz lub olej opałowy. W przypadku kotłów na gaz możemy mieć do czynienia z różnymi konstrukcjami. Produkowane są tradycyjne kotły gazowe, które uzyskują ciepło wyłącznie ze spalania błękitnego paliwa, a także kotły kondensacyjne, pozyskujące energię również z powstających w czasie tego procesu substancji. Sprawdźmy, w jaki sposób funkcjonują gazowe kotły kondensacyjne i zobaczmy, dlaczego warto się nimi zainteresować.

Zasada działania kotła kondensacyjnego

Gazowy kocioł kondensacyjny ma bardziej skomplikowaną budowę w porównaniu z kotłem tradycyjnym. Przekłada się to zwykle na cenę urządzenia, jednak w zamian użytkownik otrzymuje niższe koszty eksploatacyjne oraz zdecydowanie wyższą sprawność. Tradycyjny kocioł gazowy jest w stanie uzyskać około 90% energii zmagazynowanej w spalanym gazie. Jednak kocioł kondensacyjny może dostarczyć nawet 110% wartości tej energii. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu zjawiska kondensacji.

Przy spalaniu gazu w obecności tlenu otrzymujemy poza energią cieplną i pewną znikomą ilością zanieczyszczeń dwa główne składniki uboczne – dwutlenek węgla oraz wodę w postaci pary. Jak wiadomo substancja, która znajduje się w stanie lotnym, może zostać skroplona, a podczas tego procesu uwalniana jest dodatkowa energia. Piec kondensacyjny jest tak zbudowany, że potrafi wykorzystać tę właściwość na potrzeby pozyskiwania energii.

Spaliny z procesu spalania gazu trafiają w kotle kondensacyjnym do wymiennika ciepła. Oddają tam swoją energię wodzie służącej do zasilania systemu centralnego ogrzewania. Podczas schładzania oziębiają się i skraplają, czyli kondensują. Ten proces uwalnia dodatkową ilość energii, która może być użyta na potrzeby grzewcze.

Kotły kondensacyjne sprawdzają się szczególnie dobrze w instalacjach korzystających z ogrzewania podłogowego, ze względu na ich niższe wymagania co do temperatury wody krążącej w instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *