Czy pelletem można palić w kominku?

kotły grzewcze
Podział kotłów ze względu na rodzaj paliwa
16 marca 2020
pellet
Jak i z czego powstaje pellet?
14 lipca 2020

W przeszłości kominki pełniły funkcję głównego ogrzewania w domach. Były duże, zazwyczaj budowane na planie półkola z solidnym okapem. Najczęściej wznoszono je przy ścianach szczytowych, ponieważ taka lokalizacja ułatwiała konstrukcyjne wyprowadzenie komina. Dzisiejsze kominki mogą mieć różne wymiary i kształty, nie są już głównym źródłem ciepła w domu, gdyż dysponujemy nowoczesnymi i wydajnymi instalacjami grzewczymi.

Kominek to dzisiaj raczej element ozdobny, który jednak może skutecznie wspomóc system ogrzewania domu. Wokół rozpalonego kominka gromadzą się wszyscy domownicy w zimne wieczory, aby spędzić razem czas. To szczególne miejsce, które daje nam ciepło oraz zachęca do bycia razem.

Czym można palić we współczesnych kominkach? Najczęściej wybieranym paliwem jest odpowiednio wysuszone drewno, ale nie tylko ono się do tego nadaje. Można zdecydować się na zasilanie kominka brykietem albo pelletem.

Czym jest pellet?

Pellet drzewny oferowany przez naszą firmę to ekologiczne i niedrogie paliwo najwyższej jakości. Ma formę niewielkich walcowatych cząstek, przypominających nieco karmę do zwierząt. Powstaje z drewna. Jest to produkt stworzony ze sprasowanych pod wpływem wysokiego ciśnienia trocin, do których dodawane są wióry, kora i różnego rodzaju odpadki powstające przy obróbce drewna. Takie odpady poprodukcyjne są pełnowartościowymi źródłami energii i charakteryzują się wysoką kalorycznością. Do produkcji pelletu nie są stosowane żadne środki spajające, dzięki czemu palenie nim jest całkowicie bezpieczne, ponieważ podczas spalania nie wydzielają się z niego niebezpieczne dla naszego zdrowia substancje lotne.

Czy pellet nadaje się do kominków?

Pelletem sosnowym można bezpiecznie palić w kominkach. Jego zaletą jest wysoka wartość energetyczna oraz niska zawartość popiołu. Dzięki temu podczas palenia nie powstaje zbyt dużo popiołu, a to, co po nim zostanie, można swobodnie wykorzystać w swoim ogrodzie jako doskonały naturalny nawóz. Wielką zaletą palenia w kominkach pelletem jest jego ekologiczny charakter. Podczas spalania nie uwalniają się z niego szkodliwe dla nas oraz naszej atmosfery związki lotne. Palenie pelletem w kominku pozwala bardzo długo cieszyć się ogniem i ciepłem. Jego czas palenia jest nieporównywalnie dłuższy niż drewna czy brykietu. To idealne rozwiązanie, jeżeli zależy nam na uzyskaniu stałej i długo utrzymującej się temperatury w domowym kominku. Doskonale sprawdza się w kominkach z płaszczami wodnymi, pozwalając przez długi czas podtrzymywać w nich ogień i wysoką temperaturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *