Kotły na pellet i ekogroszek – krótkie porównanie

pellet
Jak wygląda i jak powstaje pellet?
30 września 2020
pellet
Czym jest pellet i jakie są jego rodzaje?
8 stycznia 2021

Podjęcie decyzji, w jaki sposób będzie ogrzewany dom i wybór odpowiedniego pieca, może sprawiać wiele trudności. Warto dobrze przemyśleć wszystkie warianty, ponieważ zakup urządzenia będzie miał wpływ na to, jak będzie wyglądała większość instalacji grzewczej, a także bezpośrednio przełoży się na wydatki ponoszone w następnych latach. Do najpopularniejszych rozwiązań można zaliczyć piece opałowe na pellet lub ekogroszek. Oba urządzenia mają swoje cechy charakterystyczne, różnią się od siebie kosztami utrzymania i komfortem użytkowania. W tym artykule porównamy ze sobą najważniejsze czynniki wpływające na decyzję o wyborze kotłów na pellet lub ekogroszek.

Czym różnią się kotły na pellet i ekogroszek

Jedną z różnic, która wynika z zastosowanego paliwa, jest wydajność energetyczna tych urządzeń. Otóż ekogroszek dostarcza więcej energii z takiej samej objętości, w porównaniu do pelletu. Oznacza to, że zużywa się go w mniejszych ilościach, żeby ogrzać budynek o tej samej kubaturze. Jest to dość atrakcyjna zaleta, ponieważ ekogroszek jest tańszy w zakupie. Dodatkowo warto zauważyć, że również kotły na to paliwo z reguły są w niższych cenach niż porównywalne na pellet!

Niestety, obsługa pieców na ekogroszek jest bardziej skomplikowana. Co więcej, produkują one o wiele więcej popiołu, który regularnie trzeba usuwać. Z 1 t ekogroszku może zostać około 150 kg odpadów. Dla porównania z tej samej ilości pelletu zostanie 5 kg popiołu. Ponadto korzystanie z ekogroszku jest mniej komfortowe, ponieważ wydziela się z niego pył i pozostaje sadza, co w długofalowym użytkowaniu może być uciążliwe.

Innym czynnikiem, który warto porównać, jest wpływ stosowania tych paliw na środowisko naturalne. Kotły spalające pellet uwalniają niewielką ilość dwutlenku węgla do atmosfery, w przeciwieństwie do pieców na ekogroszek. Jest to bardzo istotna sprawa, ponieważ stosowanie tego drugiego paliwa jest zabronione w niektórych rejonach Polski. Ma to związek ze składem ekogroszku, który produkowany jest z węgla kamiennego lub brunatnego. Korzystanie z tego rodzaju surowców jest niedozwolone np. w woj. śląskim.

Wyżej wymienione różnice mogą stanowić podstawę do podjęcia decyzji o wyborze kotła. Chociaż pellet ma mniejszą kaloryczność i jest droższy w zakupie, oferuje o wiele łatwiejszą obsługę pieca, mniej szkodliwy wpływ na środowisko i jest bardziej przyszłościowym rozwiązaniem. Piece na ekogroszek są tańsze w zakupie, podobnie jak samo paliwo. Ponadto potrzeba mniej surowca, by ogrzać budynek. Jednak jego szkodliwy wpływ na atmosferę oraz uciążliwe użytkowanie mogą odciągać od zakupu takiego urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *