Podział kotłów ze względu na rodzaj paliwa

Montaż kotła grzewczego
Gdzie można zamontować kocioł grzewczy?
28 stycznia 2020
pellet do kominka
Czy pelletem można palić w kominku?
15 maja 2020

Użyty typ kotła ma wpływ na zastosowanie konkretnych rozwiązań architektonicznych. Przykładowo może wymuszać budowę komina, ale może też jedynie w małym stopniu zabierać powierzchnię domu. Istnieją rodzaje paliwa bardziej i mniej szkodliwe dla środowiska, różnią się ceną, a także uciążliwością obsługi. Przed zakupem kotła do ogrzewania centralnego warto dokładnie przeanalizować, jakie rozwiązanie jest najlepsze indywidualnie pod kątem konkretnego domu.

Kotły na paliwo stałe

Popularnym paliwem stałym jest węgiel. Ogrzewanie nim jest stosunkowo tanie, jednak wymaga znalezienia rozwiązania chociażby dla problemu z popiołem czy koniecznością znalezienia miejsca na składowanie opału. Zwykle piec wymaga obsługi dwa razy dziennie.

Wiele osób decyduje się także na wybór ekogroszku. W tym wypadku również konieczne jest znalezienie miejsca na opał oraz budowę komina. Jednak porównaniu z węglem ekogroszek jest bardziej wydajny energetycznie, ponieważ wykorzystuje więcej energii z paliwa. Ponadto jest ekologiczny, ponieważ nie zawiera dużo siarki i można go dostać w przystępnej cenie.

Kotły pelletowe zazwyczaj są montowane od razu z podajnikiem. Stosowany w nich rodzaj paliwa jest ekologiczny, ponieważ emituje małą ilość zanieczyszczeń do atmosfery. Pellet zostaje utworzony w wyniku sprasowania odpadów drzewnych.

Kotły na paliwo płynne

W przypadku ogrzewania gazem płynnym trzeba liczyć się z gruntowną zmianą wyglądu działki. Musi na niej stanąć zbiornik, do którego będzie miała dostęp cysterna tankująca. To rozwiązanie nie należy do tanich, jednak jego zaletą jest fakt, że piec działa praktycznie bezobsługowo. Brak emisji spalin czyni ten rodzaj ogrzewania ekologicznym.

Kotły olejowe są dobrym wyborem, gdy pragnie się bezobsługowego pieca. Ogrzewanie nim nie jest tanie, ale warto rozważyć modele kondensacyjne, które produkują więcej energii przy mniejszym zużyciu paliwa. W przypadku tego kotła również trzeba znaleźć miejsce na zbiornik oleju opałowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *