Pompa ciepła – co to jest i jak działa?

Pompa ciepła to urządzenie, którego głównym zadaniem jest ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody. Jest wygodna w użytkowaniu, ponieważ nie wymaga codziennej obsługi, działa w pełni automatycznie.
To ekologiczne źródło ciepła, ponieważ aż 75% energii pobiera ze środowiska naturalnego (powietrza, wody), a tylko pozostałe 25% pochodzi z zasilania energią elektryczną. Działanie jest proste - pompa pobiera energię cieplną z zewnątrz budynku i kieruje ją do instalacji grzewczej wewnątrz budynku.

Oferujemy pompy renomowanych firm typy: Panasonic, Stieber, Mitsubishi, Nibe, Kaisai, Viessmann, Buderus, LG, Haier, Heiko

Ekologiczne ciepło przyszłości

Oferujemy najwyższej jakości pompy ciepła oraz wymienniki CWU i bufory, z wysokiej klasy atestowanej stali nierdzewnej. Nowoczesne, ekologiczne i bezobsługowe urządzenia grzewcza młużą wydajnie i efektywnie nawet do 25 lat.

Pompy ciepła pracują na czynniku chłodniczym R32 - to gaz skroplony pod ciśnieniem. Wykorzystywany jest przede wszystkim jako czynnik chłodniczy w urządzeniach klimatyzacyjnych nowej generacji. Jest tańszy i łatwiejszy w pozyskaniu, a przede wszystkim został sklasyfikowany jako substancja o niskim stopniu palności, więc jest przyjazny dla środowiska.
Czynnik R32 wypiera z rynku czynnik chłodniczy R410A, którego wskaźnik tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) jest trzykrotnie wyższy, dodatkowo jego zasoby są obecnie ubogie, a koszt ich pozyskania wysoki, co ma znaczący wpływ na cenę pomp, które na nim pracują.

Pompy ciepła  są zaprojektowane jako kompletne urządzenia zawierające w sobie wszystkie elementy niezbędne do dostarczenia energii cieplnej na potrzeby ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wykonane są z najwyższej jakości podzespołów, które zapewnią długą i bezawaryjną eksploatację.

 

Pompa ciepła typu MONOBLOK

Ten rodzaj pompy to rozwiązanie dla każdego, kto chce cieszyć się z zalet pompy ciepła, nie musząc przy tym poświęcać czasu i dodatkowych środków na instalację i konserwację urządzenia.

„Monoblok” oznacza, że cały układ termodynamiczny pompy został zamontowany, przetestowany i napełniony przez producenta w fabryce. Do klienta pompa dociera jako jeden element, do instalacji którego nie potrzeba uprawnień F-Gaz, dedykowanych pracownikom lub przedsiębiorcom zajmujących się pracą na urządzeniach typu pompy ciepła. Pełna instalacja składa się jedynie z połączeń hydraulicznych i elektrycznych.

Pompa ciepła typu SPLIT

„Split” wskazuje na to, że pompa ciepła rozdzielona jest na 2 jednostki. W budynku instalowane są tylko te elementy, które nie generują hałasu i są chronione przed zamarznięciem, pozostałe znajdują się poza budynkiem.

Jednostki mają niewielkie wymiary, dzięki czemu zajmują małą przestrzeń i łatwiej jest je umiejscowić, jednak do instalacji pompy ciepła typu Split potrzebne są uprawnienia F-Gaz ze względu na konieczność samodzielnego napełnienia układu chłodniczego czynnikiem oraz sprawdzanie szczelności układu na miejscu montażu urządzenia.

Zaletą tej pompy ciepła jest niska cena, lecz pojawią się dodatkowe koszty przez prace przy układzie chłodniczym i regularne kontrole.

Co oferujemy w zakresie dostawy:

  • pompę monoblok lub split o wybranej mocy,
  • hydrobox zawierający pompę obiegową Grundfoss/Wilo z algorytmem PWM, zawór przełączający, zawór bezpieczeństwa, grzałkę pomocniczą,
  • zestaw czujników: czujnik pokojowy, czujnik CWU, czujnik bufora, czujniki zaworów
    mieszających (2 szt.),
  • kabel sygnałowy (monoblok - hydrobox),
  • pomoc serwisanta przy wpięciu okablowania,
  • uruchomienie pompy.