Rodzaje kotłów CO

Ekogroszek
Kocioł na ekogroszek – jakie ma zalety?
29 lipca 2019

Energia do kotłów centralnego ogrzewania może być pozyskiwana z różnych źródeł. Najczęściej w tym celu korzysta się ze spalania paliw kopalnych lub biomasy, choć są również rozwiązania wykorzystujące energię promieni słonecznych, ciepło zgromadzone w ziemi lub odzyskujące je wprost z powietrza. Urządzenia, które umożliwiają odbierania ciepła ze środowiska, są wprawdzie bardzo proekologiczne, jednak wymagają sporych nakładów przy instalacji. O wiele bardziej popularne są kotły CO wykorzystujące węgiel, gaz, olej opałowy oraz drewno w różnych postaciach, a także wszelkiego typu rośliny energetyczne. W użyciu są kotły opalane słomą, łupinami i pestkami owoców, a nawet spalające ziarno zbóż.

Wszystkie rodzaje kotłów CO mają swoje mocne i słabe strony. Warto przyjrzeć się zaletom najpopularniejszych rozwiązań – kotłów na węgiel kamienny i pellet.


Kotły CO na węgiel kamienny

Kotły CO na węgiel kamienny dają możliwość spalania węgla, który jest materiałem opałowym dostępnym w stosunkowo przystępnych cenach. Ze względu na korzystny stosunek wartości opałowej do ceny kotły węglowe są jednymi z popularniejszych rozwiązań stosowanych w naszym kraju. Mocną stroną kotłów tego rodzaju jest to, że opał do nich jest stosunkowo łatwo dostępny. Węgiel można kupić w większości składów opału, co więcej zwykle dostępne są jego różne gatunki. Plusem kotłów na węgiel jest także możliwość korzystania z wygodnych podajników automatycznych. Mieszczą one sporą porcję węgla, który jest transportowany do palnika w komorze spalania za pomocą specjalnego podajnika ślimakowego. Pewnym ograniczeniem jest fakt, że używanie podajnika wymaga stosowania węgla o określonym uziarnieniu, zwykle tzw. ekogroszku.


Kotły CO na pellet drzewny

Kotły CO na pellet drzewny zyskują coraz większą popularność, ze względu na rosnącą dostępność pelletu, a także jego liczne zalety. Do najważniejszych trzeba zaliczyć wygodną i komfortową obsługę tego rodzaju opału. Pellet drzewny to skompresowane rozdrobnione drewno, które nie powoduje pylenia, nie brudzi i jest wygodne w przechowywaniu. Pozwala też na uzyskanie sporej porcji energii. Kotły na pellet drzewny również są wyposażane w wygodne zbiorniki i podajniki opału. Dodatkową zaletą urządzeń na pellet jest to, że są przyjazne dla środowiska i emitują znikomą ilość zanieczyszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *