Różnorodne zastosowanie pelletu

pellet
Czym jest pellet i jakie są jego rodzaje?
8 stycznia 2021
pallet
Jaką wartość opałową ma pellet?
5 maja 2021

Pellet jest obecnie popularnym rodzajem paliwa w całej Europie. Zaliczany jest do paliw odnawialnych, ponieważ powstaje z odpadów drzewnych, czyli biomasy. Jego stosowanie wpisuje się więc w politykę klimatyczną wielu państw. Również w Polsce rośnie zainteresowanie tym surowcem z uwagi na łatwość użycia i różnorodne możliwości jego zastosowania. 

Ekologia i prostota użycia

Pellet jest materiałem wygodnym w użyciu – lekkim i suchym. Nawet jeśli się rozsypie, łatwo go usunąć z zabrudzonych powierzchni. Jest bezpieczny zarówno w użyciu, jak i w transporcie – nie wymaga specjalnych pozwoleń ani środków ostrożności. Jest całkowicie naturalny, nie zawiera żadnych sztucznych substancji, może być więc stosowany w domu i w ogrodzie, w przemyśle, w placówkach instytucji publicznych. Jego spalanie nie powoduje emisji groźnych substancji. Szczególnie poskreślany przez producentów aspekt ekologiczny sprawia, że jego popularność z roku na rok rośnie.

W przemyśle 

Coraz częściej pellet stosuje się w przemyśle. Używa się go dla hal produkcyjnych i przemysłowych oraz elektrociepłowni. Szczególnie tam, gdzie istnieje obowiązek ograniczenia emisji CO2, pyłów i innych szkodliwych związków pellet znajduje zastosowanie. Coraz częściej stosuje się go w piekarniach, pizzeriach, ciepłowniach, szkołach, hotelach, pałacach, muzeach oraz w wielu innych ośrodkach użyteczności publicznej.

Zastosowanie w domu

Pellet można stosować w prostych urządzeniach niewymagających specjalnych umiejętności. Z tego względu stosowany jest coraz częściej w przydomowych kotłach służących do ogrzewania pomieszczeń i wody, a także w piecykach kominkowych i nowoczesnych automatycznych kominkach. Można go również używać jako paliwo do grillów automatycznych.

Pellet jest też przydatny w opiece nad zwierzętami. Jest w pełni bezpieczny i charakteryzuje się wysoką absorpcją wody. Może być stosowany jako wyściółka do klatek dla małych zwierząt oraz jako wypełniacz kuwety dla kotów, pochłaniający wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Stosuje się go również w gospodarstwach rolnych jako ściółka dla koni. Popiół powstały ze spalania pelletu bywa wykorzystywany w ogrodzie jako nawóz. Jest to całkowicie naturalna i bezpieczna substancja, bogata w składniki mineralne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *