5 najważniejszych zalet pelletu

Dobry pellet vs zły pellet
2022-06-08

Pellet to rodzaj paliwa grzewczego. Powstaje z odpylonych, sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych takich jak np. trociny stolarskie. Przyjmuje postać granulatu o zróżnicowanej średnicy. Coraz częściej stanowi alternatywę dla ekogroszku, gazu lub oleju. Spełnia europejskie standardy w zakresie emisji spalin, a ponadto w Polsce jest powszechnie dostępny. Co świadczy o jego wartości i dlaczego na ogrzewanie domów pelletem decyduje się coraz więcej osób? Poniżej przedstawiamy największe zalety tego paliwa.

Jakie zalety wyróżniają pellet?

Pellet jest ekologicznym paliwem, które zalicza się do grupy paliw odnawialnych. Największą zaletą jego spalania jest znikoma szkodliwość dla środowiska naturalnego. Pellet drzewny nie emituje toksycznych związków i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. W porównaniu do innych paliw generuje też nieznaczne ilości dwutlenku węgla. Poza tym cechuje go również:

  • wysoka kaloryczność

Wartość opałowa pelletu sięga 18-19 MJ/kg. Najwyższa jest wtedy, gdy paliwo jest odpowiednio wysuszone. Warto przy pamiętać, by kupować pellet wyłącznie od sprawdzonych dostawców, którzy sprzedają czysty, pozbawiony domieszek opał. W Kielcach pellet drzewny wysokiej jakości znaleźć można w ofercie firmy Neopellet.

  • czystość

W trakcie spalania pelletu powstają niewielkie ilości popiołu na poziomie 0,6%. Co ważne, popiół może znaleźć ponowne zastosowanie np. jako nawóz dla roślin. Ogrzewanie pelletem nie prowadzi też do powstawania osadu, który zanieczyszcza piec i samo pomieszczenie, w którym ten piec się znajduje. Dzięki temu o wiele łatwiej utrzymać porządek w kotłowniach.

  • łatwość transportu i przechowywania

Pellet sprzedaje się w workach, co ułatwia zarówno transport, jak i przechowywanie paliwa. Waga jednego worka oscyluje w granicy od 15 do 25 kg. Piece na pellet wyposażone są też w duże zasobniki, które wykluczają konieczność codziennego uzupełniania opału.

  • atrakcyjna cena

Ogrzewanie domu pelletem to nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne rozwiązanie. Ten rodzaj paliwa jest znacznie tańszy m.in. od gazu czy ogrzewania elektrycznego.