Jaką wartość opałową ma pellet?

pallet
Różnorodne zastosowanie pelletu
20 marca 2021
pellet drzewny
Pellet drzewny – najtańsze źródło ciepła
14 lipca 2021

Pellet staje się coraz popularniejszym materiałem opałowym. Ze względu na to, że jest produkowany z różnego rodzaju odpadów takich jak np. trociny stolarskie czy pozostałości rolnicze uznaje się go za ekologiczną alternatywę dla surowców kopalnych. Co więcej, poza tym, że służy do ogrzewania domów, jest też sposobem na utylizację odpadów z różnych gałęzi przemysłowych. Ten rodzaj biomasy wyróżnia niska wilgotność, wysoka kaloryczność oraz niewielka zawartość popiołu, przez co pellet drzewny nadaje się do użytku zarówno w specjalnych kotłach, jak i w piecach CO z podajnikami automatycznymi. Dużą zaletą wykorzystywania tego materiału do ogrzewania obiektów jest również to, że pellet nie powoduje pylenia, a łatwa obsługa kotłów jest gwarancją czystości w kotłowniach.

Jaka kaloryczność wyróżnia pellet?

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów pelletu. W przypadku wartości opałowej znaczącą rolę odgrywa cena. Tańsze rodzaje pelletu zazwyczaj charakteryzują się niższą kalorycznością niż te, za które trzeba zapłacić więcej. Tym samym najwyższą jakość oferuje pellet drzewny I klasy, a najniższą z kolei pellet drzewny klasy B. Pierwsza klasa pelletu jest gwarancją wartości opałowej na poziomie 19 MJ/kg. W naszej ofercie takie parametry wyróżniają pellet sosnowy, który jest uznawany za najlepszy jakościowo rodzaj, pozbawiony wszelkich zanieczyszczeń. Pellet sosnowy oprócz wysokiej kaloryczności jest też dobrze wysuszony, co przekłada się na dokładne spalanie i niewielką ilość popiołu. Szczelnie zamknięte worki ułatwiają też przechowywane, a sam opał nie wydziela zapachów ani nie zanieczyszcza pieca.

Dostępny na rynku pellet drugiej klasy osiąga nieco niższą wartość opałową, ale wciąż jest ona na dość wysokim poziomie. Najczęściej wynosi ok. 17 MJ/ kg. Kaloryczność materiałów opałowych z klasy B natomiast sięga jedynie około 13 MJ/ kg. Ten rodzaj pelletu można kupić już nawet za około 500 złotych za tonę, czyli niemalże o połowę mniej niż za pellet pierwszej klasy. Dla porównania warto przyjrzeć się też wartości opałowej innych materiałów. Przykładowo kaloryczność brykietu oscyluje w granicach 15-20 MJ/ kg, a ekogroszku z kolei osiąga minimum 26-27 MJ/kg. Przy czym warto pamiętać, że ten ostatni, mimo najwyższej kaloryczności nie jest pozbawiony wad np. takich jak pylenie oraz duże ilości popiołu wytwarzane w procesie spalania.

Czy inwestycja w pellet opałowy się opłaca?

Inwestycja w ogrzewanie domu przy użyciu pelletu jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na ekologicznym podejściu przy jednoczesnej wygodzie użytkowania. Wyczerpywanie surowców kopalnych oraz ich dewastacyjny wpływ na środowisko sprawia, że każdego roku więcej osób poszukuje alternatywnych materiałów opałowych. Pellet, który staje się coraz popularniejszy, jest nie tylko wydajnym materiałem o wysokiej kaloryczności, ale także przede wszystkim jest rodzajem biomasy, która gwarantuje zarówno czystość środowiska, jak i czystość w kotłowniach. Pozbawiony szkodliwych substancji i niepylący podczas użytkowania, stanowi bezpieczny dla zdrowia ludzi materiał grzewczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *